.

תקועים? מאמא שוקרי השאירה לכם רמזים…

 

איך מתחילים?

וואלה שאלה יפה. סיר שלי קיבלתם? טייב. בתור הסיר שלי תמצאו מעטפה לבנה. כן, כן, תפתחו אותה, ותקראו את סיפור המשחק. קראתם? יופי. באותה מעטפה לבנה - השארתי לכם מכתב. במהרה תגלו שמנחוס חזק יושב לי על המשפחה, ואתם חייבים לעזור לי! 

 

מה עושים עם החמסות שמצאנו במעטפה הלבנה?

וואלה שאלה יפה. אתם רואים את המוטו שלי שמופיע על הצד החיצוני של הסיר? החמסות שמצאתם במעטפה הן למעשה מדבקות שמתאימות בדיוק לאיורים שעל הסיר. נסו להדביק אותן במקומות הנכונים. זה די ברור שהמדבקות פשוט מחליפות אותיות שהיו אמורות להיות שם, נכון? טייב. אז מה קיבלתם? וואלה, כלום. רגע!! לא להתחרפן! עוד לא נגמר. את המכתב שהשארתי לכם, קראתם? וואלה. רואים את החמסות שלמטה? מה חשבתם, זה לקישוט? תנסו להציב כל אות במקום כל חמסה שבמכתב, ותקבלו משפט שלם. 

למשל, שימו לב שהאות הראשונה במשפט היא ל' - מתוך החמסה שבמילה שלום. 

 

מה קיבלנו מהחמסות במכתב של מאמא שוקרי?

קיבלנו את המשפט "לסובב את ראש הסיר". 

 

מה עושים עם המשפט שקיבלנו מהמכתב של מאמא שוקרי?

וואלה שאלה יפה. מה לא הבנתם? תסובבו את ראש הסיר! לא את הסיר עצמו, יא עקמנים! את הראש שלו! יענו את הפקק! טייב?

 

מה עושים עם המפתח שמצאנו בתוך הפקק של הסיר?

וואלה שאלה יפה. לדחוף אותו לתחת, מה נראה לכם? לפתוח את המנעול! 

 

מה עושים עם כל הדברים שמצאנו בתוך הקופסא שפתחנו?

וואלה שאלה יפה. קודם כל, את מוצרי המזון שאתם מוצאים - תשמרו לסוף. כן, להתאפק ולא לכרסם תוך כדי המשחק, טייב? קצת תרבות.

מצאתם מכתב מבן שלי אמיר שוקרי? קודם כל לקרוא. חשוב לקרוא. באופן כללי חשוב לקרוא בחיים, מי שלא קורא - לא מגיע רחוק. זה סבתא ג'מילה לימדה אותי. הייתה חכמה סבתא ג'מילה, וואלה מתה בשיבה טובה, תוך כדי שינה. נפלה עליה כוננית ספרים. 

בתחתית המכתב, אתם רואים שיש משוואה, יענו תרגיל, שיוצר מטוס אל-על? וואלה יופי. 

אז כל אחד מהאייקונים שם זה חידה, יענו אתגר, ואם תפתרו את כל חמשת האתגרים ותחברו את התוצאות - תקבלו את הקוד למנעול. איזה מנעול? זה שיש לידו ציור של מטוס. יענו טסים לארץ עם אמיר שוקרי, הבנתם? יש היגיון במשחק הזה. 

 

מה עושים עם האתגר של הגמל? 

וואלה שאלה יפה. רואים חפיסת סיגריות מה יש עליה גמל? מותר לגעת בגמל. הוא לא ינשך אתכם (חזק). וואלה כדאי תיגעו בגמל, בדיבשת שלו. תמששו אותה ככה טוב-טוב. תעשו לה מסאז'. מה אתם מרגישים? משהו.. איזו צורה מוזרה.. רגע. על חפיסת הסיגריות עצמה יש את כל הספרות בערבית, מאחד ועד תשע. אולי אחת מהן זו הצורה שאתם מרגישים? (ברור שכן, מה אני שואלת סתם שאלות? זה דף רמזים פה, לא שעת סיפור). בקיצור, תמצאו את הסיפרה הנכונה.

ולצעירים שביניכם - סיגריות זה לא בריא, אז אני לא מעשנת כל יום. היום במקרה כן.

 

איזה מספר קיבלנו מהאתגר של הגמל?

המספר המתקבל מאתגר חפיסת הסיגריות היא 3. 

 

מה עושים עם האתגר של האיש המתפלל? 

וואלה שאלה יפה. קודם כל, מצאתם שלושה קלפים של תפילות בתוך הקופסא שפתחתם? כבר התחלה טובה. מה שצריך לעשות זה פשוט לעקוב אחר ההוראות. זה כל כך פשוט שהיינו צריכים לסבך את זה קצת, אז יש טריק קטן ותשימו לב: ההוראות של כל תפילה מפוזרות בין כל שלושת הכרטיסים! בטח אתם אומרים לעצמכם: 'ינעל אבוק, מה טריקים עכשיו'. אבל זה מה יש, שילמתם בשביל להפעיל את המוח, אנחנו לא מחלקים פה תשובות על נחש של קצף. 

בקיצור, נניח ניקח את תפילת השחר. שחר זה בבוקר, אם אתם לא יודעים. שימו לב שהיא בצבע צהוב. אז עכשיו צריך לחפש את כל ההוראות שבצבע צהוב ולבצע לפי הסדר. ההוראה הצהובה הראשונה היא: "על המתפלל לעמוד מול שאר המתפללים, פנים מול פנים". ההוראה הצהובה השניה היא: "על המתפלל להצמיד את הזרוע השמאלית לצד הגוף", וכן הלאה וכן הלאה. 

אם סיימתם לבצע את תפילת השחר - קיבלתם סיפרה. 

עכשיו תעברו לתפילת הצהריים (ההוראות האדומות), ואחר כך לתפילת הלילה (ההוראות הירוקות). 

וואלה קיבלתם שלוש ספרות? טייב.

 

איזה מספר קיבלנו מהאתגר של האיש המתפלל?

מתפילת השחר קיבלנו את הסיפרה 1.

מתפילת הצהריים קיבלנו את הסיפרה 2.

מתפילת הלילה קיבלנו את הסיפרה 4.

ביחד, משלושת התפילות, קיבלנו את המספר 124. 

 

מה עושים עם האתגר של טיפת הנפט? 

וואלה שאלה יפה. בתוך הקופסא שפתחתם, מצאתם כרטיס עם בארות נפט. זאת לא שאלה כי אני לא שואלת אתכם, אני אומרת לכם. אני יודעת מה שמתי בפנים. בקיצור, מהכרטיס הזה אתם יכולים לתלוש חמש בארות נפט ולעזור לאמיר שוקרי למקם אותן על המפה. איזו מפה? בתוך הסיר שלי יש גם מפה עגולה שכתוב עליה "שדות הנפט של אמיר שוקרי". אז שם. 

תעבדו לפי ההוראות שעל הכרטיס, ואם תמקמו את בארות הנפט נכון - אז הגיע הזמן לשאוב נפט! תבדקו אילו אותיות כתובות מתחת לבארות הנפט שמיקמתן. יצאה לכם שם של סיפרה? סחתיין. לא יצאה לכם שם של סיפרה? פאדיחה שלכם. תנסו עוד פעם. 

 

איפה ממקמים את בארות הנפט על גבי שדות הנפט?

יעני אתם רוצים את התשובה? וואלה החיפזון מהשטן והחילזון מהשפן. תנסו עוד קצת. 

נמאס לכם לנסות? טייב, הכנתי לכם תרשים קטן:

 

 

איזה מספר קיבלנו מהאתגר של טיפת הנפט?

המספר המתקבל מאתגר טיפת הנפט הוא 8.

 

מה עושים עם האתגר של כף העץ? 

וואלה שאלה יפה. בתוך הקופסא שפתחתם, מצאתם מדבקה עם אותיות בערבית. גם כתוב על המדבקה מה צריך לעשות איתה, אז אתם לא צריכים אותי - תדביקו אותה על כף העץ (שימו לב לחור). 

זהו, זאת החידה. 

סתם. נראה לכם?? אתם תקרעו פה ת'תחת בשביל כל פתרון. מה שצריך לעשות זה ככה: בתוך הסיר שלי תמצאו גלויות של בניינים מפורסמים בדובאי. אתם רואים שעל כל אחת מהן יש עיגול כמו החור שבכף העץ? טייב. אז מה שצריך לעשות זה למדוד כל אחד מהבניינים, יענו הכף עץ זה סרגל, ולראות לאיזה אות מגיעים. וואלה, אתם בטח אומרים לעצמכם 'שמחת זקנתי, איפה כותבים את האותיות האלה?'. טוב ששאלתם, בשביל זה אני פה. כאילו, אני בבית קוצצת ירקות למרק, אבל תדמיינו שאני פה. אז ככה - בתוך הקופסא שפתחתם מצאתם גם פס נייר כזה, שמופיעות בו צלליות של הבניינים. אז תכתבו שם בתוך המשבצת שהכנתי לכם, לפי הסדר של הבניינים. 

עכשיו יש לנו מילה בערבית שכתבתם במשבצת. מה הפירוש שלה? וואלה מאיפה לי, אני במקור נורווגית בכלל. כן, אני יודעת, לא רואים עליי, אתם חשבתם שאני שוודית. הרבה מתבלבלים.

בקיצור, תסרקו את הקודר (קוד QR) שעל הפס נייר הזה, ותלמדו איך מתרגמים מערבית לעברית. תכל'ס אם הקשבתם בשיעורי ערבית בכיתה ז' אז יש סיכוי שתצליחו לקרוא את זה גם בלי גוגל-טרנסלייט, אבל לא נראה לי שהייתם העפרון הכי חד בבצפר. 

 

איזה מספר קיבלנו מהאתגר של כף העץ?

המספר המתקבל מאתגר כף העץ הוא 40.

 

מה עושים עם האתגר של הטבלה עם הצורות והדגלים? 

וואלה שאלה יפה. קודם כל, שימו לב לרמז במכתב של אמיר שוקרי: "ואפילו לבחון את היחסים בין מדינות האיזור (לא הכל אפשרי)". אז מה בעצם צריכים בשביל החידה הארורה הזאת? את הטבלה עם הצורות, ואת שלושת הקופסאות שנמצאות בתוך הסיר שלי (שעל הפאות שלהן יש דגלים). 

וואלה יופי, זיהינו את החפצים. עד כאן היה קל. מה עושים עכשיו? ניקח לדוגמא את הטור השמאלי בטבלה. למעלה יש שני תנאים: תנאי ראשון -  לב בין ישראל ואיחוד האמירויות. יענו הן אוהבות אחת את השניה, רוצות להיות ביחד. אז תקחו את הקופסאות ותצמידו את הפאה של ישראל לפאה של איחוד האמירויות. אחלה. עכשיו יש תנאי שני - לב בין מרוקו וסעודיה. אז תצמידו את סעודיה למרוקו (ישראל עדיין צמודה לאיחוד האמירויות, כן?). 

אם שני התנאים של הטור הזה מתקיימים אז שלושת הקופסאות יוצרות צורה כלשהי! 

אבל שימו לב: יש כמה דרכים "להצמיד" את הקופסאות (כי אפשר להניח כל קופסא על הראש ועדיין לקיים את התנאים). למשל בטור השמאלי, האם אפשר ליצור את הצורה הראשונה ועדיין לקיים את שני התנאים? כן. אז תצבעו את המשבצת הזאת. האם אפשר ליצור את הצורה השניה ועדיין לקיים את התנאים? כן. תצבעו גם את המשבצת הזאת. והצורה השלישית? הממ… כן! (תנסו ותראו). והצורה הרביעית? הופה, את זה אי-אפשר. לא משנה כמה תנסו. אני בדקתי בבית אז תאמינו לי. סתם, אל תאמינו לי, תנסו עד שתצא לכם הנשמה. רגע, והצורה החמישית? וואלה כן, גם אותה אפשר. 

אז מה קיבלנו? שבטור השמאלי צריך לצבוע את כל המשבצות - חוץ מהרביעית. 

עכשיו תעשו אותו דבר בטור האמצעי, ובטור הימני. 

אם תצבעו רק את המשבצות הנכונות, תקבלו סיפרה! 

אם לא הבנתם מה אני רוצה מהחיים שלכם עם החידה הזאת - לא נורא. בשביל זה יש רמזים. התשובה במשפט הבא.

 

איזה מספר קיבלנו מהאתגר של הטבלה עם הצורות והדגלים?

המספר המתקבל מהאתגר של הטבלה עם הצורות והדגלים הוא 5. 

 

מה עושים עם התשובות של כל חמשת האתגרים?

וואלה שאלה יפה. זוכרים שבתחתית המכתב של אמיר שוקרי יש משוואה? יענו תרגיל, שיוצר מטוס אל-על? טייב.

אז עכשיו הגיע הזמן לחבר את כל התוצאות - ולקבל את הקוד למנעול. כן, מותר להשתמש במחשבון. מי שמצליח לחשב בראש מקבל פרס - את הכסף חזרה על המשחק. סתם, נראה לכם? אבל תודו שהתרגשתם לרגע. כזאת אני, תמיד נותנת הרגשה טובה. ואז מטביעה אותה בג'ורה.

 

מה הקוד למנעול של המטוס?

הקוד למנעול הוא 3 + 124 + 8 + 40 + 5 = 180. 

 

מה עושים עם הדברים שמצאנו בתוך הקופסא השניה?

וואלה שאלה יפה. קודם כל, את מוצרי המזון שמצאתם בפנים - תשמרו לסוף המשחק. כן, גם אני רעבה וגם לי בא לנשנש משהו. תתאפסו על עצמכם, טייב?

עכשיו תקשיבו: בתוך הקופסא מצאתם שלושה דברים - גם מכתב מבן שלי אמיר שוקרי, גם כתבה מעיתון נשיונל ג'אוגרפיק, וגם שמונה כרטיסים עם תלבושות. וואלה איזה סמטוחה, מאיפה מתחילים?

אז ככה - בתוך הסיר שלי תמצאו משטח עגול של מסגד אל-חראם, וזה הזמן להשתמש בו - עליכם להציב את שמונת הכרטיסים במקומות הנכונים סביב המסגד. וואלה יופי. אז איך יודעים מה המקום הנכון לכל כרטיס? משתמשים באיבר הזה שלכם, מה קוראים אותו מוח, קוראים את המכתב וגם את הכתבה בעיתון - ולפי זה יודעים. בעברית קוראים לזה 'חידת אילוצים' ובערבית - 'אללה יוסטור ולהקתו'. אז יאללה, אודרוב, לעבודה! שילמתם בשביל לשבור את הראש, לא בשביל לאכול את הראש. 

 

מה הסדר הנכון של כרטיסי העמים סביב אבן הכעבה?

וואלה שאלה יפה. קבלו את התשובה בתמונה:

 

 

מה קיבלנו מסידור הכרטיסים סביב אבן הכעבה?

קודם כל קיבלנו כאב ראש, שזה כבר משהו. 

דבר שני, במכתב של אמיר שוקרי כתוב "בתום התפילה, כולנו קוראים יחדיו קריאה גדולה שמתחילה מהבחור הטורקי וממשיכה בכיוון השעון". 

ספויילר: הבחור הטורקי זה הבחור שלבוש בבגדים כחולים, ויש לו תרבוש על הראש ושפם פסיכי. יש רק אחד כזה, קצת קשה לפספס. אז מתחילים ממנו, אבל קוראים רק את האותיות שיש מעליהן חץ לבן. למשל האות הראשונה היא פ', ואחר כך ת', ואחר כך ח', וכן הלאה בכיוון השעון. אם אתם לא יודעים מה זה כיוון השעון - נכון שאתם מתחת לגיל 15? וואלק זה דור של מסטולים זה.

 

מה המשפט המתקבל מחידת אבן הכעבה?

המשפט המתקבל הוא: "פתחו את החלק האחורי של המסגרת". 

 

מה עושים עם המשפט שקיבלנו מחידת אבן הכעבה?

נו, בואו נחשוב מה עושים. יש לכם מסגרת? וואלה כן. איך אני יודעת שיש לכם? כי אני הבאתי לכם תמונה בתוך מסגרת יא עמות. סבבה, אז יש למסגרת הזו חלק אחורי? כן. איך אני יודעת? כי לכל מסגרת בעולם יש חלק קדמי וחלק אחורי. ככה זה - פיזיקה. 

אז עכשיו תסתכלו רק על החלק האחורי של המסגרת - ותפתחו אותה. הופה! תודו שלא ראיתם את זה מגיע - יש הפתעות שמסתתרות ממש בתוך התמונה! מה חשבתם, שאנחנו מחלקים לכם מסגרת בשביל הכיף שלנו? זה אלמנט יקר, צריך שתהיה לו הצדקה משחקית. 

 

מה עושים עם הדברים שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

וואלה שאלה יפה. הדבר הראשון שכדאי להתייחס אליו זוהי מדבקת קוד ה-QR (קודר), שמשלימה את הצד הקדמי של התמונה. אני ממליצה, למניעת עצבים ומריבות במשפחה, להדביק אותה כמו שצריך על גבי התמונה ולהשלים את הקודר. איזה יופי, סוף סוף התמונה שלמה! עכשיו אני ממליצה לסרוק את הקודר, כי האופציה השניה זה רק להסתכל עליו כמו אהבלים. 

סרקתם? וואלה עכשיו תקשיבו לי טוב-טוב, זה יעזור לכם בהמשך.

 

מה עושים עם כרטיס הביקור של איסמעיל המדרבק?

וואלה שאלה יפה. בתרבות שלנו כשמקבלים כרטיס ביקור עם מספר טלפון אז נהוג להתקשר.

איסמעיל יציג את עצמו (שימו לב לשנת הלידה שלו), ואז ישמיע לכם כמה קטעי דירבוק לדוגמא.

הקטע הראשון הוא למשל: דירבוק ארוך, דירבוק קצר, דירבוק קצר, דירבוק קצר. 

אם תהפכו את הכרטיס (כן, יש לו שני צדדים) אז תגלו שהקטע הזה מתאים לאות ב' (ארוך, קצר, קצר, קצר). אחלה, אז האות הראשונה שמצאתם היא ב'. אם תמשיכו ככה, תגלו את כל המשפט שאיסמעיל המדרבק ניסה להעביר לכם. נחמד, הא? זה כמו קוד מורס, רק של חיזבאללה. 

 

מה המשפט שקיבלנו מהשיחה עם איסמעיל המדרבק?

המשפט הוא: "בן כמה אני?".

 

מה המספר המתקבל מהשיחה עם איסמעיל המדרבק?

קודם כל, איסמעיל נולד ב-1985. איך אני יודעת? כי הוא אומר את זה בטלפון, ראבק! עוד פעם אתם לא מקשיבים?! זה דור עם הפרעת קשב אחת גדולה.

סבבה, אז אם איסמעיל נולד ב-1985 והמשפט הוא "בן כמה אני?", אז איסמעיל בן… 39! למה? כי השנה כעת היא 2024. אני מקווה שלפחות על זה אתם סגורים. 

לכן 39 הוא המספר המתקבל מן השיחה.

 

מה עושים עם רשימת הקניות שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

וואלה שאלה יפה. זוכרים שביקשתי מכם לקפוץ למכולת של יוסוף? אז בסיר תמצאו את המדפים שבמכולת, המלאים בסירים עם סחורה. שיטה קצת מסריחה, אבל ככה זה יוסוף.

בקיצור, כל מה שמחוק ברשימת הקניות - להתעלם. מה שלא מחוק - צריך להביא מהמכולת. שימו לב שיש בדיוק שישה מוצרים שיש להביא מהמכולת, ובמכולת יש בדיוק שישה מדפים! 

סבבה, עכשיו מגיע הרגע שבו נופל האסימון: שימו לב לכמות הסירים על כל מדף, ושימו לב לכמות האותיות בכל אחד מהמוצרים. הופה! יש פה התאמות! זה בדיוק אותו דבר! 

למשל, אם ניקח את המוצר "מלח", אז יש רק מדף אחד שיש בו שלושה סירים. אלו הם סירי המלח! 

אם ניקח את המוצר "כוסברה", אז יש רק מדף אחד שיש בו שישה סירים. אלו הם סירי הכוסברה!

וואלה בסדר, אז מה עושים עם זה? 

בכל אחד מהמדפים יש בדיוק כלי אחד, הנמצא בתוך אחד הסירים ומרמז על האות הרצויה מתוך המילה. למשל במקרה של המוצר "מלח", אז הכלי נמצא בתוך הסיר הראשון - כלומר מצביע על האות מ'. במקרה של "כוסברה" - אז הכלי נמצא בתוך הסיר השני ומצביע על האות ו'. 

שימו לב שהכלים הנמצאים בתוך הסירים הם שונים אחד מהשני! יש לכך חשיבות! אני לא סתם כותבת משפטים עם סימני קריאה!

שלב אחרון בטירלול הזה - נחזור לרשימת הקניות. רואים את הסיר למטה עם הכלים השונים? כעת התאימו בין כל כלי לאות המתאימה לו, כפי שמצאתם במכולת של יוסוף.

אם פתרתם נכון - תקבלו מספר!

 

איזה מספר קיבלנו מרשימת הקניות שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

המספר המתקבל הוא 80.

 

מה עושים עם ההזמנה לסולחה שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

וואלה שאלה יפה. שימו לב כי ההזמנה נפתחת במילים "זה הזמן לסלוח" - מה שמרמז על עיסוק בזמנים בחידה הזו. יפה, הא? יש פה אנשים שחשבו לעומק על הדברים, המשחק הזה לא כתב את עצמו.

איפה היינו? אה, כן: בתוך ההזמנה עצמה, המילה "סולחה!" מופיעה באותיות גדולות וצבעוניות. יש לכך משמעות.

בתוך הסיר שלי תמצאו גלגל-פיענוח דמוי מרק. נכון, זה המשפט הכי מוזר שקראתם היום.

כעת יש לפענח את המילה "סולחה!". האות ס' מופיעה באדום בהזמנה, ולכן נחפש את האות ס' שבצבע אדום בגלגל הפיענוח. מצאתם? וואלה יופי. לאן מצביע החץ בגלגל הפיענוח? לשעה 15:00. אז מה עושים עם זה אתם שואלים? טוב ששאלתם, כי פה זה הרמזים אז גם יש סיכוי שתקבלו תשובה. בעמוד האחורי של ההזמנה לסולחה תמצאו מספר שעונים ללא מחוגים. נבחר בשעון האדום (כי השעה שמצאנו מתאימה לאות האדומה), ונצייר עליו מחוגים המתאימים לשעה 15:00 - כלומר מחוג אחד פונה למעלה, ומחוג אחד פונה ימינה. זהו, סיימנו עם האות הראשונה. המשיכו באותו אופן לשאר האותיות במילה "סולחה!". כן, כולל סימן הקריאה! גם לסימני פיסוק צריך לתת כבוד. 

 

מה מקבלים מההזמנה לסולחה שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

וואלה שאלה יפה. קבלו את התשובה בתמונה:

 איזה מספר קיבלנו מההזמנה לסולחה שמצאנו בתוך המסגרת של התמונה?

המספר המתקבל הוא 5.

 

איך מוצאים את הקוד למנעול האחרון?

מתפללים לאללה, כי בשלב הזה רק אלוהים יעזור לכם. 

שוב לא הקשבתם לי?! אמרתי לכם "כדי שהתבשיל יצליח - תחברו את כל מה שיצא לכם". 

יש לנו שלושה מספרים שונים, כדאי לחבר אותם יחדיו. איזו התרגשות! אתם ממש בסוף הדרך!

 

מהו הקוד למנעול האחרון?

39 + 80 + 5 = 124

הקוד למנעול האחרון הוא 124.